دنیای هنر رزمی (یا رویای دان و درجه و القاب)

در گذشته نه‌چندان دور، واقعیت هنرهای رزمی بر اساس سوابق و قابلیت‌های فرد و یک عملکرد قابل‌مشخص محك زده مي‌شد و هرکس به خود اجازه هنرنمایی در مقابل دیگران را به راحتی نمی‌داد، اما در زمان کنونی آنقدر این رویاها دست‌یافتنی شده‌اند که به راحتی و با یک چشم برهم‌زدن توانایی‌های افراد کاربلد هم زیر سوال می‌رود و برخي افراد انگار كه در فرآيند معامله يك كالا وارد شده‌اند، پا به حيطه هنرهاي رزمي مي‌گذارند و با افکاری مشابه و فنونی تکراری، سبک‌هایی با نام‌های متفاوت را شكل داده‌اند. من با اين مساله که افراد، ايده‌ها و افكاري متفاوت دارند به هیچ‌وجه مخالف نیستم اما اگر همین افراد با افکاری مشابه بدون آن كه عمل نو و تازه‌اي انجام دهند، تنها دست به جابه‌جایی اسم‌ها بزنند کاملا مخالفم. در گذشته اگر فردی پا به عرصه هنرهاي رزمی می‌گذاشت، باید از فیلترهایی که هنوز هم به راحتی گذشتن از آنها ساده نیست، عبور مي‌كرد، ولي اكنون جریان بسياري از رشته‌هاي رزمي، ‌مانند خرید و فروش اجناس در بازار شده است و انگاري ديگر به توانایی‌های ذهنی و بدنی و اجرای فنون اصلا نيازي نيست. آیا مبارزه واقعی به مانند بازی‌های کامپیوتری و یا تماشای فیلم‌های رزمی است و یا درگیری‌های تن‌به‌تن با روح و جسم هر انسانی شکل می‌گیرد؟

هنر رزمی را هرگز نباید با بسیاری از ورزش‌ها قياس كرد بلکه هنر رزمی خود به خود یک دنیای بسیار پیچیده است که تنها و تنها با تکرار و تمرين می‌توان در آن به درجات بالاتر رسید. قدرتمند بودن بايد یک شاخصه اصلی هر رزمی‌کاری باشد.

در حال حاضر بسیاری از سبک‌هاي رزمي تنها و تنها با ایجاد یک فضاي تبلیغاتي نادرست با احساسات افراد بازی می‌کنند و با کسب یک درآمد موقت به بقای سبک خود می‌پردازند. آیا این‌گونه می‌توان ادامه داد؟ چرا بسیاری از رشته‌ها هرگز یک دهه فعالیت را هم تجربه نکرده‌اند زیرا افرادی که به همکاری با این روش‌هاي رزمي پرداخته‌اند، هیچ‌چیز جدیدی را در آن مشاهده نکرده‌اند. بدون شك براي گريز از اين معضل، مدیریت فدراسیون‌ها بايد به راحتی، سبک‌ها را به رسمیت نشناسند و سبک‌های اصیل و پرقدمت را تقویت کنند. بدون شك هر استادی در هنرهای رزمی قابل‌احترام است اما اینکه هرکدام از این اساتید به راحتی در دنياي عظيم هنرهاي رزمي دست به ایجاد سبكي بزنند، جای سوال دارد که با چه واقعیت و بر اساس چه معياري آن سبک شکل گرفته است؟ سبك جديد آنها چه تفاوتی با گذشته این عرصه دارد و یا چه چیز جدیدی را ارائه داده است که به شکل‌گیری یک سبک انديشه شده است؟ اگر بخواهیم با یک آینده‌ای روشن به هنر رزمی فکر کنیم باید دید کدام‌یک از سازمان‌ها با اهداف جهانی همراه هستند و با چه رویدادهایی می‌توانند هنر خود را نمایان سازند المپیک جزو اصلی‌ترین رویدادهاست که در دنیای هنرهای رزمی ورزش‌های بوکس، تکواندو و جودو در ان حضور دارند و البته رشته‌هايي نظیر ووشو-کاراته نيز تلاش می‌کنند وارد این رویداد تاریخی شوند. اين اتفاق جهاني بايد مد نظر ما براي هر حركت و اقدام تازه‌اي باشد.

به عبارتي ديگر، يكي از گزينه‌هاي اصلي ما در هنرهاي رزمي بايد تصميم‌گيري هدف‌دار براي آينده باشد. بايد به اين پرسش‌ها پاسخ بدهيم كه سبک موردنظر ما مي‌خواهد در کدامین سازمان‌ها و در چه جایگاهی در دنیای هنرهاي رزمی بايستد و قرار است با چه سازمان‌هایی همکاری و درچه مسابقاتی حضور يابد؟ گزینه مهم ديگر البته حضور اساتید در راس سبك‌هاي رزمي است که چه کسی و با چه تفکری رهبري و مديريت يك رشته رزمي را بر عهده دارد؟ دیرینه این استاد چه بوده است؟ و يا در این زمینه چه مسیری را طی کرده و چه انديشه‌اي براي ارتقا مسير در آينده دارد تا بتواند سال‌ها فعالیت كند؟

به نظر مي‌رسد اين پرسش‌هاف پرسش‌هايي كليدي هستند كه فدراسيون‌ها نيز نبايد از كنار آن به سادگي عبور كنند چون ضرورت دارد تا فدراسیون‌ها با نگاه ویژه‌ای به رسمیت این سبک‌ها عمل کنند تا هر كس و هر جرياني به واسطه روابط نتواند مدعي «سبكي تازه اما بدون حرفي تازه» شود. یک کمیته‌ کاربلد در فدراسيون‌ها مي‌تواند این سبک‌ها را به رسمیت بشناسند تا تنها با تغییر یک اسم سبکی به وجود نيايد كه چيزي به دنياي هنرهاي رزمي اضافه نكرده است. طبق آمار به دست آمده بیش از 200 سبک رسمی در فدراسیون‌های مربوط شكل گرفته است. در رابطه با سبک‌های اصیل و اصلی هنرهای رزمی در هر جای دنیا جای هیچ تدبیری نیست اما روش‌های مدرن را بايد با تحقیق و تحقیقات و تمرین کامل انتخاب کنیم. امیدوارم قسمت هر رزمي‌كاري در دنیای هنرهای رزمی همان روشی باشد که دنبالش می‌گشته است و كسي ناخواسته اسير اسم‌ها و دان و درجه و القاب نشود. چون همان‌طور که هنر رزمی یک رزم تن به تن است، اصل هنرهای رزمی هم می‌تواند بی‌رحم باشد.

You are here: مقالات تخصصی دنیای هنر رزمی (یا رویای دان و درجه و القاب)